top of page
DSC07785_edited_edited.jpg

Tournament History

2024 University of Toronto Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result

26th Detriot Kendo Open Tournament

Detroit, MI, USA

Name(s)
Division
Result
D. Soso, H. Yoshida, Y. Kushima, R. Li, K. Miyamoto
Team
3rd Place

2023 JCCC Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
T. Aizawa
Nidan-Sandan
1st Place

2023 Fall Ontario Jr. Kendo Tournament

Etobicoke, Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
E. Chew (Forrest City), JJ Anglehart (Forrest City), D. Soso
Team Bogu 19 & Under
3rd Place
Y. Suda, K. Kurita (Detroit), K. Horiguchi (Detroit)
Team Bogu 16 & Under
3rd Place
Rihiro Harada, L. Hesson, T. Miyamoto
Team Bogu 16 & Under
1st Place
H. Shiraishi, S. Overton (Etobicoke), Risako Harada
Team Bogu 13 & Under
2nd Place
M. Osanai, K. Yoshida, N. Dalek
Boys Team Non-Bogu
3rd Place
M. Yoshida, C. Miyamoto, H. Suda
Girls Team Non-Bogu
3rd Place
D. Soso
Bogu 19 & Under
3rd Place
Rihiro Harada
Bogu 16 & Under
3nd Place
T. Miyamoto
Bogu 16 & Under
2nd Place
Risako Harada
Bogu 13 & Under
1st Place
C. Miyamoto
Non-Bogu
2nd Place
H. Suda
Non-Bogu
1st Place

21st Boston Goyokai Tournament

Boston, MA, USA

Name(s)
Division
Result
T. Miyamoto
Sr. Youth
3rd Place

21st Canadian National Kendo Championships

Markham, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
Rihiro Harada, T. Miyamoto, D. Soso, L. Hesson, H. Lin (JCCC), L. Lee (JCCC), JJ Anglehart (Forrest City)
Youth Provincial Teams - Ontario
2nd Place
Rihiro Harada, T. Miyamoto, D. Soso
Sr. Youth Team
2nd Place
D. Soso
Boys 19 & Under
3rd Place
T. Miyamoto
Boys 16 & Under
3rd Place
Rihiro Harada
Boys 16 & Under
2nd Place
Risako Harada
Under 14
2nd Place
Y Tamada, M Ito, Y Miyamoto
Women's Club Team
2nd Place

JCCC Spring Jr. Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
L. Hesson, T. Miyamoto, D. Soso
Team Bogu 14 - 18
2nd Place
Risa Harada, D. Thanasuwanditee, Rihiro Harada
Team Bogu 13 & Under
1st Place
M. Yoshida, C. Miyamoto, H. Suda
Team Non-Bogu
2nd Place
D. Soso
Bogu 16 - 18
1st Place
T. Miyamoto
Bogu 14 - 15
2nd Place
L. Hesson
Bogu 14 - 15
3rd Place
Rihiro Harada
Bogu 11 - 13
2nd Place
Risa Harada
Bogu 11 - 13
3rd Place
C. Miyamoto
Non-Bogu 10 & Under
3rd Place

2023 University of Toronto Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
T. Miyamoto
Mudan/1st Dan
3rd Place
H. Harada
Nidan-Sandan
3rd Place
M. Ito
Women's
2nd Place

25th Detroit Taikai

Detroit, MI, USA

Name(s)
Division
Result
T. Miyamoto
Sr. Youth Teams
3rd Place
D. Soso
2 Dan
2nd Place
M. Ito
Women's
2nd Place

2022 JCCC Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
H. Harada
Fighting Spirit
Fighting Spirit
D. Soso, H. Harada, R. Li, S. Johnson, K. Miyamoto
Club Team
3rd Place
S. Johnson
Mudan/1st Dan
3rd Place
D. Soso
Mudan/1st Dan
2nd Place
M. Ito
Women
1st Place

2022 Fall Ontario Jr. Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
Risako Harada, Rihiro Harada, T. Miyamoto, L. Hesson, D. Soso
Club Team
2nd Place
D. Soso
Bogu 15- 17
1st Place
Risako Harada
Bogu 11 & Under
1st Place

2022 Spring Ontario Jr. Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
Risako Harada, Rihiro Harada, T. Miyamoto, L. Hesson, D. Soso
Club Team
2nd Place
D. Soso
Bogu 15 - 18
2nd Place
K. Yamamoto
Bogu 15 - 18
3rd Place
T. Miyamoto
Bogu 12 - 14
2nd Place
Risako Harada
Bogu 11 & Under
1st Place

1st Canadian National Jr. Kendo Champinship

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
Risako Harada, D. Soso
Fighting Spirit
Fighting Spirit
R. Harada, T. Miyamoto, D. Soso
Provincial Team
2nd Place
L. Hesson, T. Miyamoto, D. Soso
Sr. Youth Boys - Team
3rd Place
T. Miyamoto
16 & Under Division
3rd Place
Rihiro Harada
14 & Undre Division
3rd Place
Risako Harada
12 & Under Division
3rd Place

58th Stevenson Kendo Tournament

Vancouver, BC, Canada

Name(s)
Division
Result
T. Miyamoto
Youth Team
3rd Place

22nd Detroit Kendo Tournament

Detroit, MI, USA

Name(s)
Division
Result
T. Miyamoto
Youth Team
3rd Place

2019 Fall Ontario Jr. Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
Y. Kushima
Bogu 14 - 15
3rd Place
T. Hirose
Bogu 10 & Under
3rd Place
T. Miyamoto
Bogu 10 & Under
1st Place
Risa Harada
Non-Bogu
3rd Place

2019 Spring Ontario Jr. Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
L. Hesson
Team 14 & Above
Fighting Spirit
T. Kumabe, Y. Kushima, L. Hesson
Team 14 & Above
3rd Place
T. Hirose, A. Soso, H. Kushima
Team 13 & Under
3rd Place
T. Miyamoto, R. Hirose, D. Soso
Team 13 & Under
1st Place
T. Kumabe
Bogu 16 - 18
3rd Place
Y. Kushima
Bogu 14 -15
3rd Place
D. Soso
Bogu 11 - 13
1st Place
T. Miyamoto
Bogu 10 & Under
1st Place

31st Cleveland Kendo Tournament

Cleveland, OH, USA

Name(s)
Division
Result
K. Miyamoto
Team
1st Place
K. Miyamoto
6 Dan & Up
2nd Place
T. Miyamoto
Jr. Team A
2nd Place
T. Miyamoto
Bogu 12 & Under
1st Place

57th Stevenson Kendo Tournament

Vancouver, BC, Canada

Name(s)
Division
Result
T. Miyamoto
Jr. Youth Team
1st Place

2018 TKC Fall Jr. Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
T. Miyamoto, D. Soso, Y. Kushima
Team
2nd Place
T. Miyamoto
Bogu 11 & Under
2nd Place

2018 Garden State Kendo Tournament

Palisades Park, NJ, USA

Name(s)
Division
Result
K. Miyamoto
Team
3rd Place

2018 JCCC Spring Jr. Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
T. Miyamoto, Y. Kushima, D. Soso
Team
3rd Place
D. Soso
Bogu 11 - 13
3rd Place
L. Carey
Non-Bogu
3rd Place
Rihiro Harada
Non-Bogu
1st Place

2018 University of Toronto Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
K. Miyamoto, H. Harada, P. Nakamura, H. Roberts, S. Colins
Team
3rd Place

2017 JCCC Kendo Tournament

Toronto, ON, Canada

Name(s)
Division
Result
K.Miyamoto
Team Division
1st Place

30th Cleveland Kendo Tournament

Cleveland, OH, USA

Name(s)
Division
Result
K.Miyamoto
5 Dan & Up
2nd Place
bottom of page